CRBR to skrót od „Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych”. Jest to publiczny rejestr, który został stworzony w celu walki z praniem pieniędzy oraz z finansowaniem terroryzmu. Rejestr prowadzony jest przez Ministra Finansów i gromadzi dane o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią kontrolę nad podmiotami gospodarczymi, m.in. spółkami prawa handlowego. Zawarte w rejestrze dane są w pełni jawne, mają postać elektroniczną i są udostępnianie za darmo.
Podmioty zgłaszane do CRBR
Przepisy przewidują, że zgłoszeniu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych podlegają wszystkie spółki prawa handlowego, a więc spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna (spółki osobowe) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna nienotowana na giełdzie (spółki kapitałowe).
To na zarządzie spółki spoczywa obowiązek zgłoszenia spółki do CRBR. Warto pamiętać, że obowiązek ten dotyczy każdej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Beneficjenci rzeczywiści
Według ustawy beneficjentem rzeczywistym spółki z o.o. jest każda osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania spółki.
Jakie dane trzeba zgłosić?
Informacje nt. spółki:
- nazwa firmy,
- rodzaj spółki,
- adres siedziby,
- numer KRS oraz NIP.
Dane dotyczące rzeczywistego beneficjenta i reprezentantów spółki:
- imię i nazwisko,
- obywatelstwo,
- państwo, w którym zamieszkuje,
- numer PESEL (ew. data urodzenia),
- przedstawienie wielkości i charakteru udziału oraz uprawnień beneficjenta rzeczywistego.
Do kiedy należy dokonać zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
W przypadku rejestracji spółki z o.o. termin na jej głoszenie do CRBR wynosi 7 dni roboczych od dnia jej wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. W przypadku zmiany danych spółki, informacje w CRBR powinny zostać zaktualizowane w terminie 7 dni roboczych od dnia ich zmiany Krajowym Rejestrze Sądowym. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku zmian, dla których skuteczności nie jest wymagany wpis do KRS, termin na aktualizację zgłoszenia w CRBR wynosi 7 dni roboczych od dnia dokonania zmian.
W jakiej formie spółka dokonuje zgłoszenia do CRBR?
Zgłoszenie do CRBR składane jest wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem portalu crbr.podatki.gov.pl. Zgłoszenie należy podpisać podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP.
Jaka jest kara za brak zgłoszenia beneficjentów do CRBR?
W sytuacji niedopełnienia obowiązku zgłoszenia lub aktualizacji informacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych lub podaniu informacji niezgodnych z prawdą, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega karze pieniężnej do 1.000.000 złotych.